Bonusový materiál

Bonusový materiál zahrnuje různé druhy aktivit, které je možné využít v návaznosti na některé lekce, ale také samostatně. Fantazii se meze nekladou.

ČTENÁŘSKÉ LEKCE

Boža Modrý, Lanškrounské rybníky, Poselství Tesly, Z Lanškrouna až na Mars, Jak se žilo za první republiky. Čtenářské lekce využijete pro rozvoj čtenářské gramotnosti. Součástí čtenářské lekce Jak se žilo za první republiky je také obrazová příloha (dobové fotografie, které pocházejí z fotoarchivu pana Karla Uhlíře) v podobě prezentace, obrázků a pdf souboru. Autorkou lekcí je Mgr. Martina Teichmannová.

Prezentace k lekci Jak se žilo za první republiky je ke stažení zde – Prezentace Jak se žilo

Obrázky k lekci Jak se žilo za první republiky jsou dostupné zde – Obrázky Jak se žilo

LAPBOOKY

Lapbook Lanškroun a Lapbook pro obce Lanškrounska. Doplňkový materiál, který je plný interaktivních prvků (skládaček) a který bude bavit všechny, bez rozdílu věku. Autorkou lapbooků je Mgr. Bc. Žaneta Hrubešová.

MAPY

Mapy, které se týkají Lanškrouna (poskytnuto Infocentrem Lanškroun) – centrum, rybníky, památky a zajímavosti, turistické cíle, průmysl, sport.
Mapy obcí – mapy, které využijete pro některé lekce z části Místo, kde žiji. Zatím zde najdete mapu Damníkova, Lukové, Ostrova a Žichlínku.
Zbývající mapy obcí budou postupně doplněny.
Mapy obcí pro potřeby lekcí upravila Mgr. Markéta Jurková.

PÍSNIČKY

Nečekané a příjemné zpestření materiálu. Autorkou písní je Mgr. Miroslava Vychytová.

PO STOPÁCH DUŠANA ŠLAHORY

Lekce v podobě hledačky – questingu. Hledačka je nápadem a dílem manželů Teichmannových, s grafickou podobou pomohla Mgr. Bc. Žaneta Hrubešová.

CESTOVNÍ DENÍK

Aktivita, která propojuje všechny lekce. Tisk je potřeba nastavit oboustranně, deník je připravený jako tisk knížky. Využijte deník v hodině nebo ho připravte žákům na prázdniny – možností je několik. Autorkou aktivity je Mgr. Bc. Žaneta Hrubešová.

JÁ MÁM, KDO MÁ

Hra, kterou využijete na celém prvním stupni. Kartičky jsou rozděleny do tří úrovní – lehká úroveň (2. třída), těžší úroveň (3. – 4. třída) a nejtěžší úroveň (5. třída a výš). Pro přehlednost jsou jednotlivé úrovně barevně odlišeny. Autorkou aktivity včetně kreseb je Mgr. Bc. Žaneta Hrubešová.

METODY A POSTUPY

Přehled metod a postupů použitých (případně zmíněných) v Regionální „učebnici“ Lanškrounsko. Doplňkový materiál je dílem Mgr. Bc. Žanety Hrubešové a Mgr. Michaely Čadové.

OSOBNOSTI LANŠKROUNSKA

Přehled osobností známých i méně známých, které jsou spojeny s obcemi na Lanškrounsku. Součástí jsou nápady, co by se na jejich příkladu mohlo demonstrovat. Přehled osobností sestavil a sepsal Mgr. Vlastimil Novák.

POVĚSTI NA BESEDĚ

Pověsti Lanškrounska jsou převzaty z knihy Václava Zdeňka Hackenschmieda NA BESEDĚ. Se souhlasem Mgr. Radima Duška ze Státního okresního archivu Ústí nad Orlicí byly přepsány pověsti těchto obcí – Albrechtice, Cotkytle + Herbortice, Čenkovice, Čermná, Damníkov, Dolní Třešňovec, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Lanškroun, Luková + Květná, Ostrov, Rudoltice, Sázava, Trpík, Výprachtice, Žichlínek. Pověsti téměř slovo od slova přepsala Mgr. Michaela Čadová.

REGIONÁLNÍ VÝZVA

Další z aktivit, která propojuje celou Regionální „učebnici“ Lanškrounsko. Forma záložky, kterou můžete využít podle sebe. Autorkou nápadu a kreseb je Mgr. Bc. Žaneta Hrubešová.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License.