Regionální materiál

V rámci projektu MAP II jsme se rozhodli vytvořit něco, co v našem území zanechá krásnou dlouhotrvající stopu i po ukončení projektu.

Podařilo se sestavit skvělý realizační tým, který tvoří místní pedagogové a odborníci. Ti společně pracují na tvorbě „regionální učebnice“ – materiálu
určeného pro pedagogy a žáky 1. stupně ZŠ z celého území Lanškrounska.

Každý z členů týmu věnuje regionálnímu materiálu svůj čas, vědomosti a dovednosti, za což jsme nesmírně vděční. Realizační tým tvoří 11 členů rozdělených 3 skupin.
Každá skupina pokrývá jednu z oblastí – Příroda Lanškrounska, Místo, kde žiji a Putování v čase.

Skupinu Příroda Lanškrounska zastupuje Mgr. Daniela Krátká, Mgr. Martina Teichmannová a Mgr. František Teichmann.

Skupinu Místo, kde žiji zastupuje Mgr. Markéta Jurková, Mgr. Linda Netušilová, Bc. Iva Semlerová a Bc. Iva Skalická.

Skupinu Putování v čase tvoří Mgr. Miroslava Vychytová, Mgr. Dagmar Tenenková, Mgr. Žaneta Hrubešová a Mgr. Vlastimil Novák.

První (tehdy pouze informativní) setkání realizačního týmu pro tvorbu regionálního materiálu se uskutečnilo již 21. ledna 2020. Od té doby se pravidelně setkáváme nad hotovými lekcemi, které hodnotíme a připomínkujeme, diskutujeme nad dalšími postupy a možnostmi, jak „učebnici“ doladit. Některé lekce jsou koncipovány jako questing, jiné fungují jako doplňkový materiál. Baví nás rozmanitost lekcí a ilustrace, které jsou dílem samotných členů týmu.

V současné době je hotovo přes 40 lekcí ve všech třech oblastech.
Pro zajímavost, zde jsou některé názvy lekcí z jednotlivých oblastí: Jméno Tě prozradí, Soud s kůrovcem, Chyť si svoji příšerku, Není houba jako houba, O běhání a bobrech, Janovy duby, Já Tě žeru, Lesní detektivové; Moje obec, Kdo je kdo na radnici/úřadě, Můj domov je Lanškroun, Ten dělá to a ten zas tohle, Rok s traktoristou Čendou; Temné síly Lanškrounska, Jak mluví domy, Kukátko do šatníku, Slyš můj hlas, Venkovský dům na Lanškrounsku.

V září 2020 byli osloveni všichni ředitelé a ředitelky ZŠ v území ORP Lanškroun s prosbou o spolupráci pedagogů při ověřování lekcí v praxi. V průběhu listopadu budou osloveny i mateřské školy v území, protože část lekcí má přesah do mateřské školy a zvládnou je předškolní děti.

Již nyní se těšíme z fotek dětí, které se pustily do ověřování lekcí. Za fotky děkujeme pedagogům a žákům ze 4. A ze ZŠ Dobrovského, žákům ze ZŠ a MŠ Tatenice, dětem z MŠ Wolkerova a žákům z 5. A ZŠ B. Smetany v Lanškrouně. Fotky s dovolením sdílíme.

Konečné práce na „regionální učebnici“ jsou naplánované na duben 2021, po nich bude následovat kompletace a vyhotovení konečné podoby učebnice. Na konci tohoto školního roku vám představíme výsledek společné práce. Učebnice bude dostupná i v online podobě a bude k dispozici všem pedagogům v území. Část učebnice bude také dostupná online.

Zápisy ze setkání: dostupné zde

Přehled členů realizačního týmu naleznete zde

Fotografie z ověřování lekcí v praxi:

All-focus